Ziņojuma rekvizīti 
    Atbildēt

Tēma: Re: no latviešu uz angļu
Autors: VIESIS
Datums: 1/17/2007

Harijam Poteram Hogvarta Brīnumdaru skolā”

Tā nu reiz ir – Roulingas literārie aģenti un izdevējkompānijas ik dienas saņem kaudzēm vēstuļu, kas adresētas „Harijam Poteram, Hogvarta brīnumdaru skolā”. Pārsvarā gadījumu tās tiek nodotas Džoannai, kam šķiet ārkārtīgi svarīgi kontaktēties ar saviem lasītājiem, tāpēc viņa bieži nereti lasa komentārus Harija Potera oficiālajā mājaslapā www.harrypoter.com Cundurs – Harijs nekad mūžā nav izmantojis datoru. Dadlijs neļauj. Turklāt – burvjiem internets nav vajadzīgs, viņi sazinās citādākā, daudz interesantākā veidā. Ar pūcēm, piemēram. Pūci par ziņnesi Roulinga izvēlējusies tāpēc, ka šis putns viņai asociējas ar maģiju, bet par Harija Potera mīļdzīvnieku pūce kļuvusi tāpēc, ka „pūces ir vislabākās!”.

Džoanna ienīst zirnekļus, toties viņai ļoti patīk krupji (sevišķi šokolādes konfekšu veidolā!). Viņu ārkārtīgi fascinē dažādi mošķi un briesmoņi. Pašas radīto Akromantulu Džoanna uzskata par visbriesmīgāko mošķi: „Viņa tuvumā es negribētu nokļūt!”, tāpat rakstniece negribētu, lai viņu sakož Doksijs, toties teiksmaino fēniksu gan vēlētos redzēt kā savu mājdzīvnieku. Roulinga pilnīgā nopietnībā apgalvo – katrā zemē/valstī dzīvo savi mošķi. Piemēram, ASV mājo klaberti – krupja un mērkaķa krustojums ar spīdošu galvu. „Un pilnīgi noteikti varu teikt – pūķus mājās turēt nevar/nedrīkst. Viņus nav iespējams pieradināt.”

Tiem, kurus interesē, vai tāda Hogvarta brīnumdaru skola eksistē vai ne, Džoanna Roulinga apgalvo: „Burvju pasaule eksistē. Tāpat kā realitāte, kur tagadne jau pēc sekundes simtdaļas pārvēršas pagātnē. Tā ir dīvaina sadzīvošana – fantāzijas un īstenība. Taču iespējama, jo mēs taču visi esam cilvēki – ar savām saules un ēnas pusēm.” Roulingai bieži jautā, vai viņas tekstos ir noslēpti kādi autorei vien zināmi slepeni ziņojumi vai simboli, kurus atšifrējot, varētu iegūt lielāku skaidrību, kā ir tur. Viņa smejas: „Nav nekādu ziņojumu, bet, ja lasa uzmanīgi, var uztaustīt norādes, kas grāmatā gaidāms turpmāk. Tāpat nav nekādu vēsturisko prototipu, nav arī nekādu zāļojamo recepšu un buramvārdu! Pašmācības ceļā esmu apguvusi latīņu valodu un to tad arī izmantoju – man likās, ka burvji vēl aizvien ikdienā varētu runāt šinī izmirušajā valodā. Vai zināt, kā skan mana mīļākā frāze? Draco dormiens numquam titallandus.”

Par burvjiem un maģiju runājot, - Rietumeiropā daži ortodoksālie garīdznieki pieprasījuši apturēt Harija Potera grāmatu drukāšanu, izņemt tās no apgrozības un sadedzināt, jo Poters esot melns, propagandējot melno maģiju un sātaniskus rituālus.

Tikmēr bērni visā pasaulē stāsta, kā mazais, labsirdīgais briļļainītis izmainījis viņu dzīvi. Savukārt daudzi pasaules izdevēji izsakās, ka lielākā daļa vispirktāko bestselleru patiesībā ir primitīvi un banāli, kamēr bērnu grāmatas, tādas kā Harijs Poters, ir tās, kas cīnās par cilvēku morāli, risinot mūžvecos dzīvības un nāves konfliktus. Bet ko par tagadni un nākotni domā pati Harija Potera radītāja? „Man gribētos, lai šīs grāmatas iekļautu s